Jordania dla aktywnych

Podróżować można na wiele sposobów. Jedni podróżując szukają możliwości odpoczynku, dla innych ważna w podróży jest możliwość kontaktu z lokalsami i zagłębienia się w ich codzienność, tradycje czy zwyczaje, a jeszcze inni cenią sobie aktywne wyprawy. Ci ostatni nie zawiodą się wybierając Jordanię jako kierunek wycieczki, gdyż zdecydowanie da się tam spędzać czas aktywnie.

Miłośnicy trekkingów powinni wybrać się na trekking w rezerwacie Wadi Mujib. W odpowiedniej części roku i przy odpowiedniej pogodzie jeden ze szlaków wiedzie wodnistymi ciekami co będzie nie lada atrakcją. Ciekawym pomysłem jest też trekking w rezerwacie Dana – rezerwat ten zachwyca imponującymi, różnorodnymi krajobrazami. Wielbiciele aktywności muszą wybrać się też na całodzienne zwiedzanie Petry czyli imponujących, zabytkowych ruin wykutego w skale miasta. Petra zachwyci każdego podróżnika, która lubi pieszo zwiedzać.

Chcesz zwiedzić Jordanię? Sprawdź nasze wyprawy:

Jordania – waluta, język, religia

Wyprawa o Jordanii jest marzeniem wielu podróżników. To kraj, który zachwyca zabytkami sprzed tysięcy lat, piaszczystą pustynią, możliwością odpoczynku nad Morzem Martwym czy Morzem Czerwonym oraz pyszną kuchnią. Przed wyprawą do Jordanii warto dowiedzieć się nieco o tym kraju. Wiedza odnośnie waluty, języku czy religii z pewnością przyda się niejednemu z nas.

WALUTA – Walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD). W Polsce wymiana PLN na JOD możliwa jest bardzo rzadko (a jeśli jest to często jest bardzo niekorzystna), dlatego zalecamy zabranie ze sobą do Jordanii dolarów (USD), które bez problemu wymienić można na miejscu na miejscową walutę.

JĘZYK – Językiem urzędowym Jordanii jest język arabski. Z młodszym pokoleniem można w wielu miejscach porozumieć się w języku angielskim.

RELIGIA – Jordania jest krajem muzułmańskim (dominującą religią jest więc islam). W trakcie podróży należy dostosować się do panujących obyczajów odnośnie ubioru (szczególnie przy wchodzeniu do miejsc świętych). W ubiorze należy unikać roznegliżowania.

Jordania – czy Morze Martwe to.. jezioro?

Przystanek nad Morzem Martwym jest nieodłącznym elementem wielu naszych wypraw do Jordanii. Cenimy to miejsce ze względu na widoki, spokój oraz właściwości lecznicze wód. Warto jednak wiedzieć, że to, co określane jest najczęściej jako Morze Martwe w rzeczywistości jest.. jeziorem bezodpływowym. Warto mieć tę wiedzę, aby uniknąć nieporozumień.

Morze Martwe leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu na terytorium kilku krajów. Jezioro to położone jest między klifami i górami w najniższym punkcie Ziemi (ok. 400 m.p.p.m.) co sprawia, że widoki okolicy zapierają dech w piersiach. Ciekawostką jest to, że zbiornik wykazuje ogromne zasolenie (na poziomie ok. 26%) co sprawia, że wody „wypychają” pływającego na powierzchnię. „Chodzenie po wodzie” to nie jedyna atrakcja, jakiej można doświadczyć udając się nad Morze Martwe. Wody posiadają właściwości kojące, łagodząc między innymi podrażnienia skóry. Warto tu skorzystać też z błotnych okładów. Miłośnicy relaksu odczują tu też z pewnością pewnego rodzaju spokój – nie będzie to mylne wrażenie, gdyż w powietrzu unosi się tutaj bromek, który działa uspokajająco.

Marzysz o podróży innej niż wszystkie? Sprawdź nas!

Amman – kilka słów o zabytkowej stolicy Jordanii

Jordania – bajkowy kraj Orientu. To tutaj spędzisz noc na pustyni, zwiedzisz zabytkowe skalne miasto czyli Petrę czy odpoczniesz nad Morzem Czerwonym. Jordania słynie też z imponującego rezerwatu Dana, stanowiska archeologicznego Jerash oraz będącego stolicą kraju Ammanu.

Amman leży w północnej części Jordanii na wysokości około 850 m n.p.m. To miasto zachwyca niezliczoną ilością zabytków. Warto zobaczyć znajdującą się tutaj cytadelę z VIII wieku czy liczne zabytki z czasów rzymskich. W mieście znajduje się też kilka meczetów, w tym jeden dostępny również dla niemuzułmanów (jest to meczet Króla Abdullaha I pokryty charakterystyczną, błękitną kopułą). Na uwagę zasługują też ruiny pałacu Umajjadów czy Dom Sztuki. Zabytki to jednak nie wszystko czym wyróżnia się to miasto. To tutaj spróbujesz miejscowej kuchni, poczujesz atmosferę kraju w którym jesteś i doświadczysz gościnności mieszkańców, którzy pozdrawiają i uśmiechają się do przyjezdnych spacerujących po gwarnych, jordańskich uliczkach.

Marzysz o podróży innej niż wszystkie? Sprawdź nas!

Jordania – tajemnice Morza Martwego

Jordania to bliskowschodnie państwo, które zachwyca pod wieloma względami. Choć to kraj niewielki to na swoim terytorium skrywa wiele wartych uwagi podróżniczych perełek. To tutaj spędzisz noc na pustyni, zwiedzisz zabytkowe skalne miasto Petra czy udasz się nad Morze Martwe.

Morze Martwe to bezodpływowe jezioro leżące na pograniczu kilku krajów (w tym Jordanii). Jego położenie jest imponujące – znajduje się ono w najniższym punkcie Ziemi (ponad 400 m.p.p.m.) i otoczone jest wysokimi górami oraz klifami. Zbiornik ten wykazuje ogromne zasolenie (ok. 26%) co sprawia, że wody wręcz „wypychają” pływającego na powierzchnię. Wody te posiadają też wiele właściwości leczniczych, dlatego wycieczka nad Morze Martwe powinna być obowiązkowym punktem każdej objazdowej podróży do Jordanii.

Marzysz o podróży innej niż wszystkie? Sprawdź nas!

Tych przystawek musisz spróbować w Jordanii

Każdy, kto choć raz odwiedził Jordanię często wspomina kuchnię tego kraju. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż jordańska kuchnia zdecydowanie zachwyca. Na jordańskie posiłki składają się przystawki (mezze), dania główne oraz desery. Dziś opowiemy Wam nieco o typowych jordańskich przystawkach.
Zacznijmy od tego, że przystawki w Jordanii serwowane są na ciepło i na zimno. Najsłynniejsze zakąski to hummus czyli pyszna pasta z ciecierzycy czy labneh czyli aromatyczny serek z jogurtu polany często oliwą. Jako przystawki serwuje się tutaj też sałatki (najsłynniejsza z nich to tabbouleh czyli sałatka przygotowywana z warzyw i bulguru). Warto spróbować tu też słynnego dania o nazwie falafel (smażone w głębokim tłuszczu kulki z ciecierzycy). Na stołach nie brakuje też przystawek z bakłażana (mouttabal czy Baba Ganoush). Nie zapominajmy też o ogórkach, pomidorach czy świeżych oliwkach. Oczywiście z przystawkami serwuje się też lokalny chlebek czyli pity.

Chcesz zwiedzić Jordanię? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Z wizytą na jordańskim bazarze

Jordania – kraj Bliskiego Wschodu, który słynie z wykutej w skale Petry (miasta Nabatejczyków), pustyni, zabytków sprzed tysięcy lat czy Morza Martwego. To kraj, który zachwyca gościnnością i życzliwością, widokami jak z bajki i orientalną atmosferą. Każdy, kto chce poczuć to ostatnie powinien udać się na jeden z wielu jordańskich bazarów, gdzie z pewnością tego doświadczy. Targowiska znajdują się w wielu miastach kraju. Można tam kupić nie tylko miejscowe smakołyki (przekąski, aromatyczne przyprawy, warzywa czy owoce), ale też pamiątki, biżuterię, rękodzieło czy lokalne stroje. To właśnie na bazarach toczy się życie wielu mieszkańców, dlatego możemy nie tylko podejrzeć ich codzienność, ale też nawiązać kontakt, porozmawiać, wymienić się uśmiechami. To wszystko razem wzięte sprawia, że wizyta na bazarze jest obowiązkowym „must do” w Jordanii!

Chcesz zwiedzić Jordanię? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Jordania – Meczet Króla Abdullaha I

Jordania to jeden z bajkowych krajów Bliskiego Wschodu. To niewielkie państwo skrywa na swoim terenie niezwykłe turystyczne perełki, dlatego każdy podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Odnajdą się tutaj wielbiciele relaksu, pustynnych krajobrazów, pysznej kuchni czy miast pełnych zabytków. Miejscem, które koniecznie trzeba zwiedzić w Jordanii jest jordańska stolica – Amman. Jednym z najważniejszych zabytków tego miasta jest słynny meczet Króla Abdullaha I, który jest otwarty dla turystów. Oznacza to, że zachowując odpowiednie zasady do środka może wejść każdy z nas. Panowie muszą pamiętać o długich spodniach, natomiast Panie muszą zakrywać głowę, ręce oraz nogi (w tym celu przed wejściem udostępniana jest odpowiednia suknia z kapturem). Oczywiście przed wejściem należy zdjąć buty. Meczet ten jest wyjątkowy nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz, gdyż cechą charakterystyczną tego miejsca jest niebieska, olśniewająca kopuła.

Chcesz zwiedzić Jordanię? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Jordania – jak spędzić dzień na pustyni Wadi Rum?

Wyjazd do Jordanii jest marzeniem coraz większej ilości podróżników. Dzieje się tak nie bez powodu, gdyż kraj ten zachwyca widokami jak z bajki, pyszną kuchnią oraz niezwykłą gościnnością Jordańczyków. To tutaj jednego dnia można odpocząć nad Morzem Czerwonym, innego pospacerować po gwarnym Ammanie, a jeszcze kolejnego udać się na zjawiskową pustynię Wadi Rum. To ostatnie miejsce na pewno zagości w pamięci na długo, dlatego przed udaniem się na pustynię warto zastanowić się jak najlepiej wykorzystać spędzony tam czas. Po pierwsze, po Wadi Rum najwygodniej podróżuje się samochodami terenowymi. Dzięki nim będziemy mieli możliwość zobaczenia jak największej ilości pustynnych miejsc (przejażdżki samochodami terenowymi są bardzo popularne, dlatego bez problemu uda się zarezerwować odpowiedni samochód z kierowcą). Przemieszczanie się po pustyni to jednak nie wszystko – warto zatrzymywać się w licznych beduińskich namiotach, gdzie można spróbować przysmaków i tradycyjnej herbaty. Ci, którzy uwielbiają zwierzęta z pewnością również nie będą się nudzić, gdyż raz po raz po pustyni spacerują wielbłądy. Interesującym doświadczeniem jest też podziwianie zachodu słońca oraz noc spędzona w w pustynnych namiotach. To wszystko razem wzięte sprawi, że ten dzień i noc będą niezapomniane!

Chcesz zwiedzić Jordanię? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Te miasta warto odwiedzić w Jordanii

Wyprawa do Jordanii jest marzeniem niejednego podróżnika. Kraj ten zachwyca swoim orientalnym klimatem, pyszną kuchnią i zabytkowymi miastami. Jordańskich miast jest wiele. Które więc powinny znaleźć się z planie podróży, aby możliwe było stwierdzenie, że zwiedziło się najważniejsze miasta kraju?

Większość podróży do Jordanii rozpoczyna się od wizyty w stolicy czyli w Ammanie. Miasto to słynie z wielu zabytków – cytadeli, ruin pałacu Umajjadów, licznych muzeów czy Domu Sztuki. Kolejnym obowiązkowym punktem na trasie powinna być Akaba – miasto południowo-zachodniej Jordanii leżące nad Zatoką Akaba. To jedyny port morski całego kraju i miejsce, w którym można zrelaksować się nad Morzem Czerwonym. Podczas podróży warto zatrzymać się też w Madabie, która słynie ze znajdującej się tam mapy mozaikowej. Ciekawym przystankiem może być też Ajlun – położone na wzgórzu Dżabal Awf miasto ze słynnym zamkiem Kalat ar-Rabad.

Chcesz zwiedzić Jordanię? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel: